
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 162.56 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 2.54 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 2 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Straight |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 64 |
| Connector Type | Piston |
| Number of Positions | 64 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Max Voltage Rating (AC) | 100 V |
| Housing Color | Black |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$22.04693
Ext.Price$22.04693
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $22.04693 | $22.04693 |
| 10 | $20.35765 | $203.57650 |
| 25 | $18.79781 | $469.94525 |
| 50 | $17.35749 | $867.87450 |
| 100 | $16.02737 | $1602.73700 |
